Lubelski Bursztyn

znaleziska, geologia, złoża, perspektywy

List intencyjny

Szanowni Państwo,
w imieniu pracowników Katedry Budownictwa, Instytutu Nauk Technicznych i Lotnictwa, mam przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konferencji naukowej pn:

Lubelski bursztyn – znaleziska, geologia, złoża, perspektywy

która odbędzie się w dniach 12-13 lutego 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. 

Magia bursztynu przykuwa uwagę człowieka od pradziejów, dając impuls różnorodnym aktywnościom. Bursztyn odegrał bardzo istotną rolę w rozwoju naszej cywilizacji; był i jest efektywnym łącznikiem z innymi kulturami. 

W istotnym fragmencie jego historii uczestniczyły także tereny dzisiejszej Lubelszczyzny. Depozyt bursztynowy z Basonii jest tego wymownym dowodem.

Inicjalnie rozpoznane na Lubelszczyźnie złoża bursztynu mogą stać się nowym impulsem do gospodarczego rozwoju zarówno lokalnych społeczności, jak i regionu. Doprowadzenie do pełnej wiedzy o geologicznych i górniczych możliwościach eksploatacji zasobów tego surowca oraz podjęcie racjonalnych decyzji umożliwiających tworzenie marki „Lubelski Bursztyn”, może być dla Lubelszczyzny porównywalne z marką „Lubelski Węgiel”. 

Określeniu aktualnego stanu wiedzy oraz kierunków i sposobów dalszych niezbędnych badań nad lubelskimi zasobami bursztynu ma służyć proponowana konferencja – spotkanie nauki, samorządów, organów koncesyjnych i kontrolnych, potencjalnych inwestorów oraz instytucji opiniotwórczych.

Obradom towarzyszyć będzie największa, z dotychczasowych, wystawa bursztynu z Lubelszczyzny. 

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. Józef Zając
Senator RP

Rektor
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie