środa, 02 wrz 2015r.

76 Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Więcej

Chełmska Akademia Twórczości zaprasza

Więcej

Rozpoczynamy kursy przygotowawcze dla maturzystów

Harmonogramy spotkań w ramach kursów przygotowawczych do matury Harmonogramy->>

Wykłady otwarte dla szkół ponadgimnazjalnych w PWSZ

Pragniemy zaprosić na kolejne spotkania tematyczne obejmujące zakresem wiedzę szkoły ponadgimnazjalnej. Problematyka spotkań dotyczy większości dziedzin, począwszy od matematyki, poprzez chemię, biologię, język polski, historię, prawo a skończywszy na językach obcych. więcej >>

PWSZ w Chełmie na liście filadelfijskiej

dodano: 2015-08-19

Z radością informujemy, że dr Marek Mędrek – wykładowca w Instytucie Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie wraz z byłym studentem naszej uczelni p. Arkadiuszem Holko oraz dwoma innymi naukowcami z Polski i Tajlandii opublikowali pracę w czasopiśmie za 35 pkt. listy filadelfijskiej - EXPERT SYSTEMS WITH APPLICATIONS.

Praca została napisana na podstawie projektu realizowanego na zajęciach w ramach przedmiotu sztuczna inteligencja i projekt zespołowy.

Autorom serdecznie gratulujemy.

Więcej »

XII LUBELSKI FESTIWAL NAUKI

dodano: 2015-08-10

Serdecznie zapraszamy na XII Lubelski Festiwal Nauki, który będzie odbywał się w dniach 19-25 września 2015 r. pod hasłem: „NAUKA DROGĄ DO NOBLA”. Wszyscy pasjonaci nauki będą mieli doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi przedsięwzięciami naukowymi różnych dziedzin oraz pracą i ofertami instytucji naukowych z województwa lubelskiego.

Więcej »

Profesor Mieczysław Grzegorz Bekker przywracany pamięci

dodano: 2015-08-05

Na zaproszenie prof. dra hab. Józefa Zająca, Rektora PWSZ w Chełmie, Senatora RP, w Chełmie, Horodle i Strzyżowie gościła dziesięcioosobowa delegacja rodziny Prof. Bekkera ze Stanów Zjednoczonych Ameryki składająca się z trzech pokoleń potomków wielkiego uczonego. Swoją obecnością zaszczycili nas: dr med. Ewa Heuser, córka profesora, Joy Otsuki i Kate Calhoun, wnuczki, prawnukowie oraz inni członkowie rodu: Jeff Otsuki, Jennifer Otsuki, Jerro Otsuki, Judy Calhoun, Robert McCarron, Petra McCarron, Sophia McCarron. Okazją do niecodziennej wizyty była 110 rocznica urodzin Prof. Bekkera, który przyszedł na świat w Strzyżowie nad Bugiem, a został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Jacka w Horodle. Na rocznicowe spotkanie przybyła też Maria Kowalewska z Kocka, kuzynka rodziny Bekkerów a także delegacja miasta i gminy Stawiszyn z Justyną Urbaniak, burmistrzem na czele.

Główne uroczystości poświęcone Prof. Bekkerowi odbyły się w Strzyżowie przy współpracy z Wójtem Gminy Horodło i Dyrekcji Cukrowni Strzyżów. Były to: odsłonięcie pomnika upamiętniającego Wielkiego Uczonego – dar społeczeństwa Strzyżowa, który powstał między innymi z inicjatywy Krzysztofa Tereszkiewicza, miejscowego działacza społecznego. Wstęgę odsłaniającą obelisk przecinali: prawnuk prof. Bekkera, dr Beata Fałda - prorektor PWSZ w Chełmie, Krzysztof Bożek, wójt gminy Horodło oraz Krzysztof Teraszkiewicz.

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli: Ewa Heuser, córka Profesora Bekkera w asyście Joy Osutki, wnuczki, oraz Józef Kuropatwa, starosta hrubieszowski. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze Hufca ZHP w Hrubieszowie, a rangę tej części uroczystości podnosiła obecność kilku sztandarów miejscowych instytucji i urzędów.

Wielkim wydarzeniem towarzyszącym obchodom 110 rocznicy urodzin Profesora była międzynarodowa konferencja POLSKI ŚLAD NA KSIĘŻYCU. ŻYCIE I DZIEŁO MIECZYSŁAWA GRZEGORZA BEKKERA (1905-1989), którą otworzył Krzysztof Bożek i dr Beata Fałda.

W trakcie konferencji odbyła się promocja książki wydanej przez PWSZ w Chełmie, której inicjatorem, współautorem i redaktorem jest dr Andrzej Wawryniuk.

Oficjalne uroczystości z okazji rocznicowego jubileuszu Profesora zakończyła Msza św. sprawowana przez ks. Romana Karpowiczowicza, w trakcie której na frontonie budynku dawnego pałacu, miejscu urodzenia Profesora Bekkera została odsłonięta i poświęcona dwujęzyczna tablica pamiątkowa, dar dyrekcji Cukrowni Strzyżów.

Pobyt w Chełmie, Strzyżowie, Horodle i Zbiersku, był pierwszą wizytą rodu profesora Bekkera, do miejsc, w których ich potomek, żył, wzrastał, uczył się polskiej mowy, kultury i tradycji.

Galeria »

KURS PRZYGOTOWUJĄCY DO MATURY POPRAWKOWEJ Z MATEMATYKI

dodano: 2015-07-31

Kurs przygotowujący do matury poprawkowej z matematyki rozpocznie się w dniu 03 sierpnia br. o godz. 09:00 w auli C 302 w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przy ul. Pocztowej 54.

SEMINARIUM „SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU W ZAKRESIE PROCESU KSZTAŁCENIA PROGRAMISTÓW I OPERATORÓW OBRABIAREK STEROWANYCH NUMERYCZNIE CNC”

dodano: 2015-07-25

W dniach 8-10 września 2015r. w Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (Depułtycze Królewskie 55, 22-100 Chełm) odbędzie się Seminarium pt.: SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU - spotkanie skupiające i integrujące ludzi świata nauki i przemysłu. W tym roku ma ono na celu wspólne działanie Uczelni oraz wielkich i rozpoznawalnych na rynku światowym firm, takich jak: SIEMENS, HEIDENHAIN, DMG MORI, SANDVIK i wielu innych, na rzecz PROCESU KSZTAŁCENIA PROGRAMISTÓW I OPERATORÓW OBRABIAREK STEROWANYCH NUMERYCZNIE CNC.

Do dyspozycji uczestników spotkania pozostaje jedno z najnowocześniejszych laboratoriów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, wyposażone w najwyższej klasy sprzęt naukowo – badawczy oraz obrabiarki sterowane numerycznie DMG MORI, z systemami sterowania numerycznego firmy Siemens oraz Heidenhain. Celem nadrzędnym organizowanego dwudniowego Seminarium jest zaprezentowanie strategii rozwoju długofalowego systemu szkoleń i kształcenia inżynierskiego - wspartego przez ośrodki akademickie. Działania te są ukierunkowane na grupę niezwykle poszukiwanych na rynku pracy programistów i operatorów obrabiarek CNC z uwzględnieniem potrzeb przemysłu. Podjęte działania uwzględniają szerokie możliwości systemów sterowania i systemów komputerowego wspomagania wytwarzania CAD/CAM oraz potencjał i wsparcie lokalnych ośrodków edukacyjnych. Kształtowanie kompetencji studentów i pracowników poprzez zdobywanie wiedzy praktycznej to przecież synergiczne współdziałanie wielu podmiotów i organizacji mające przynieść większe i lepsze efekty w procesie kształtowania zawodu programisty oraz operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Te uzupełniające się działania i realizacja wspólnych celów poprzez kooperację i synchronizację działań, mają przynieść oczekiwane rezultaty, w myśl idei, że „efekt zorganizowanej pracy zespołowej jest wyższy niż suma efektów działań indywidualnych".

Serdecznie zapraszamy do współuczestniczenia w organizowanym Seminarium.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: synergia.pwsz.chelm.pl/

Kurs przygotowujący do matury poprawkowej z matematyki

dodano: 2015-07-13

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tegorocznych maturzystów, w miesiącu sierpniu organizuje kurs przygotowujący do matury poprawkowej z matematyki.

10-dniowy blok lekcyjny zostanie poświęcony przede wszystkim zadaniom z arkuszy maturalnych.

Kurs odbędzie się w dniach 3-14 sierpnia br.

  • 3-7.08.2015 (5 dni po 4 godziny każdego dnia)
  • 10-14.08.2015 (5 dni po 4 godziny każdego dnia)

Zajęcia bezpłatne powadzone przez doświadczoną kadrę dydaktyczną.

Liczbę osób zainteresowanych kursem wraz z danymi kontaktowymi (imię i nazwisko, nazwa szkoły ponadgimnazjalnej, numer telefonu) prosimy przekazać do dnia 30 lipca na adres mailowy: promocja@pwsz.chelm.pl lub telefonicznie: 82 562 11 24.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszej Uczelni.