sobota, 18 kwi 2015r.

76 Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Więcej

Chełmska Akademia Twórczości zaprasza

Więcej

Rozpoczynamy kursy przygotowawcze dla maturzystów

Harmonogramy spotkań w ramach kursów przygotowawczych do matury Harmonogramy->>

Wykłady otwarte dla szkół ponadgimnazjalnych w PWSZ

Pragniemy zaprosić na kolejne spotkania tematyczne obejmujące zakresem wiedzę szkoły ponadgimnazjalnej. Problematyka spotkań dotyczy większości dziedzin, począwszy od matematyki, poprzez chemię, biologię, język polski, historię, prawo a skończywszy na językach obcych. więcej >>

DWA WYMAZY & DO BAZY!

dodano: 2015-04-17

Już po raz 5 społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. 22 i 23 kwietnia to unikalne wydarzenie połączy wszystkich – nie tylko środowisko akademickie -  wokół wspólnego celu, jakim jest powiększenie bazy niespokrewnionych Dawców szpiku. Studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. Niech mury uniwersyteckie nie będą dla nikogo przeszkodą! 

Dotychczas odbyły się 4 edycje tej szlachetnej ogólnopolskiej inicjatywy. Wszystkie 4 łącznie spowodowały rejestrację 54.239 osób gotowych podzielić się cząstką siebie z chorymi na raka krwi. Spośród tych osób - Dawców potencjalnych - już 70 zostało Dawcami faktycznymi, czyli miało szansę pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi w walce z rakiem krwi.  

Rozpoczęły się przygotowania do wielkiego finału V edycji. Najbliższa studencka akcja rejestracji potencjalnych Dawców pod hasłem Dwa Wymazy i Do Bazy odbędzie się 22 - 23 kwietnia. Choć z inicjatywą rejestracji wyjdą reprezentanci 130 uczelni,  miejsca jej organizacji nie ograniczą się jedynie do terenów akademickich. Aby z akcją wyjść do szerszej, niż tylko uniwersytecka, publiczności studenci pozyskali aprobatę władz zarządzających różnymi terenami publicznymi, na których zostaną zorganizowane punkty rejestracji. Każdy zainteresowany dokładnym adresem studenckiego punktu rejestracji Dwa Wymazy i Do Bazy znajdującego się w swej najbliższej okolicy, powinien znaleźć go na stronie www.dkms.pl/student. Dzięki takiemu podejściu i zaangażowaniu studentów akcja umożliwi rejestrację potencjalnych Dawców szpiku również poza murami uniwersyteckimi, w 54 miastach całej Polski.

Każdego roku w inicjatywę Dwa Wymazy i Do Bazy angażują się tysiące młodych ludzi, a Studenccy Ambasadorzy, którzy organizują na swoich uczelniach akcje rejestracji, budzą szacunek i uznanie. W najbliższej edycji szacuje się zaangażowanie 350 Studenckich Ambasadorów oraz tysiące wolontariuszy. Twarzą V edycji zgodził się zostać Kamil Bednarek, który zachęca fanów słowami -  Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi? Kamil zwrócił się z apelem do studentów, by w tej ważnej sprawie jednoczyli siły, bo jak wierzy – w jedności siła!

Więcej »

Wystawa książek – „Poznaj Kresy” w Bibliotece Głównej PWSZ

dodano: 2015-04-13

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza społeczność uczelni, mieszkańców Chełma, środowiska kresowe i młodzież szkolną na wystawę „Poznaj Kresy”.

Celem wystawy jest popularyzacja historii, dorobku kulturalnego i naukowego Polaków urodzonych lub żyjących na Kresach

Wystawę obejrzeć można w godzinach pracy biblioteki w następujących miejscach i terminach: w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Pocztowej 54 w dniach 20-21 kwietnia 2015 r., w holu Instytutu Matematyki i Informatyki przy ul. Pocztowej 54A w dniach 22-23 kwietnia 2015 r., w holu Instytutu Neofilologii przy ul. Wojsławickiej 8B w dniach 27-28 kwietnia 2015 r.

Więcej »

Drzwi Otwarte w PWSZ w Chełmie

dodano: 2015-04-10

10 kwietnia 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie po raz kolejny odbyły się Drzwi Otwarte. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć „od podszewki” czym różni się studiowanie od uczenia.

Maturzyści, jak co roku, nie zawiedli. Przybyli tłumnie, aby zapoznać się z bogatą ofertą dydaktyczną i kulturalną Uczelni oraz porozmawiać ze starszymi kolegami – studentami.

Drzwi Otwarte rozpoczęły się od spotkania z władzami Uczelni oraz oficjalnego otwarcia konkursu matematycznego im. S. Chróscikowskiego przez JM Rektora – prof. dra hab. Józefa Zająca. Gości powitali również sami studenci i przedstawiciele organizacji studenckich.

Następnie wszystkich zgromadzonych maturzystów czekały liczne atrakcje przygotowane przez poszczególne Instytuty.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzenia z bliska doskonale wyposażonych laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich, które dysponuje sprzętem na najwyższym światowym poziomie.

PWSZ w Chełmie to jedna z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych Uczelni nie tylko w regionie ale i kraju, która stawia na rozwój by dopasować się do potrzeb i oczekiwań żaków, a także do aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Galeria »

Wyniki II Wojewódzkiego Konkursu Gramatycznego Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”

dodano: 2015-04-01

Katedra Filologii Słowiańskiej PWSZ w Chełmie dn. 27 marca 2015 roku zorganizowała II Wojewódzki Konkurs Gramatyczny Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”. W teście pisemnym z zakresu gramatyki języka rosyjskiego wzięło udział 25 uczniów ze szkół województwa lubelskiego

Jury w składzie: dr Teresa Giedz-Topolewska, mgra Dmytro Teterya, mgr Anna Jakubczyk oraz mgr Małgorzata Pośpiech wyłoniło zwycięzców:

miejsce I ex aequo zajęli:
Joanna Brzozowiec - VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie (nauczyciel Irena Marczyk)
Konrad Klasura - II LO im. Gen. G. Orlicz-Dreszera w Chełmie (nauczyciel Bożena Czupryńska)
miejsce II:
Joanna Pańkowska - XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel Anna Marzec)
miejsce III ex aequo:
Małgorzata Lipska - XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie (nauczyciel Anna Marzec)
Karolina Sawczuk - II LO im. A.F. Modrzewskiego we Włodawie (nauczyciel Urszula Kalenik)
Magdalena Linkiewicz - LO im. W. Zawadzkiego w Wisznicach (nauczyciel Marta Jaroszewicz)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Do zobaczenia za rok :)

Więcej »

Nadchodzące konkursy w ramach POWER

dodano: 2015-03-27

Biuro Wniosków i Projektów informuje, że zgodnie ze wstępnym Harmonogramem konkursów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje w najbliższym czasie uruchomienie 2 konkursów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Konkursy dotyczyć będą Priorytetu III, Działania 3.1 – Podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju, określanych w oparciu o analizy i prognozy potwierdzające potrzebę rozwijania określonych kompetencji w konkretnych obszarach oraz w oparciu o zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców.

I konkurs wpisywał się będzie w ministerialny Program Rozwoju Kompetencji, zastąpi wcześniejszy program kierunków zamawianych. Jego celem jest zacieśnienie współpracy uczelni z biznesem, a przez to wzmocnienie kształcenia na uczelniach przedsiębiorczości, kompetencji zawodowych, interpersonalnych oraz analitycznych, oczekiwanych przez pracodawców od kandydatów do pracy. 

Realizowany  w tym konkursie program może zawierać: certyfikowane szkolenia i zajęcia warsztatowe, kształcące kompetencje, dodatkowe zajęcia realizowane wspólnie z pracodawcami, dodatkowe zajęcia praktyczne dla studentów, realizowane w formie projektowej (w tym w ramach zespołów projektowych), warsztaty, seminaria, wizyty studyjne u pracodawców, itp. Konkurs nie będzie obejmował staży.

Planowane uruchomienie konkursu – kwiecień/maj 2015r.

II konkurs dotyczyć będzie wsparcia akademickich biur karier i innych instytucji, wspomagających studentów w procesie wchodzenia na rynek pracy. Jego celem będzie aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów, zwłaszcza w zakresie poradnictwa zawodowego.

Planowane uruchomienie konkursu – maj/czerwiec 2015r.

Prosimy o zgłaszanie propozycji projektowych do Biura Wniosków i Projektów PWSZ w Chełmie.

Kontakt:


Tel.: 82 5620602

XLI edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej

dodano: 2015-03-27

W dniu 28 marca 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie miała miejsce uroczystość otwarcia zawodów centralnych XLI edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej, którą zaszczycili m. in.: Tadeusz Sławecki (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), prof. dr hab. Józef Zając (Rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP), prof. dr hab. inż. Stefan Góralczyk (v-ce Przewodniczący Naczelnej Organizacji Technicznej), prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski (przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej), prof. dr hab. Inż. Stanisław Wincenciak (zastępca przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej, Prorektor Politechniki Warszawskiej), przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i oświatowych oraz przedstawiciele wielu firm będących sponsorami zawodów finałowych.

Do rywalizacji przystąpiło 76 uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych z całej Polski, w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowalnej i elektryczno-elektronicznej. Pierwszego dnia zawodnicy rozwiązują zadania tematyczne, a drugiego dnia zmagań finałowych uczestnicy rozwiązują problem techniczny.

Organizatorem zawodów był Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa PWSZ w Chełmie oraz Lubelski Komitet Okręgowy Olimpiady Wiedzy Technicznej.

Podsumowanie zmagań olimpijskich nastąpi 9 maja 2015 r. w siedzibie NOT w Warszawie.

Galeria »