piątek, 06 mar 2015r.

76 Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Więcej

Chełmska Akademia Twórczości zaprasza

Więcej

Rozpoczynamy kursy przygotowawcze dla maturzystów

Harmonogramy spotkań w ramach kursów przygotowawczych do matury Harmonogramy->>

Wykłady otwarte dla szkół ponadgimnazjalnych w PWSZ

Pragniemy zaprosić na kolejne spotkania tematyczne obejmujące zakresem wiedzę szkoły ponadgimnazjalnej. Problematyka spotkań dotyczy większości dziedzin, począwszy od matematyki, poprzez chemię, biologię, język polski, historię, prawo a skończywszy na językach obcych. więcej >>

Wystawa malarstwa na drewnie w Bibliotece Głównej PWSZ w Chełmie

dodano: 2015-02-26

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac Renaty Sary Kukli i Ryszarda Nawojczyka. Twórczość artystów charakteryzuje bogactwo motywów: od wizerunków świętych, patronów, ikon, poprzez anioły i portrety ludzi popkultury aż do kwiatów i pejzaży. Klimatowi malarstwa sprzyja także materiał na jakim zostały namalowane prace. Twórcy korzystają z drewna sosnowego, dębowego, olchowego o ciekawych kształtach i fakturach.

Wystawa czynna jest w godzinach pracy biblioteki, w jej siedzibie przy ulicy Pocztowej 54, od 18 lutego do 20 marca 2015 roku. Serdecznie zapraszamy!

Więcej »

Inauguracja Roku Akademickiego 2015 Uniwersytetu Trzeciego Wieku

dodano: 2015-02-25

W poniedziałek 23 lutego 2015 r. w Auli im. prof. Władysławy Mrożkiewicz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2015 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W wydarzeniu uczestniczyli studenci UTW wraz z rodzinami, przyjaciółmi oraz przedstawiciele władz PWSZ w Chełmie i Chełmskiego Towarzystwa Naukowego.

Nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku otworzył Rektor PWSZ w Chełmie – prof. dr hab. Józef Zając, życząc studentom powodzenia i sukcesów.

Uczelnia od lat angażuje się w realizację idei kształcenie ustawicznego. Studenci UTW to osoby w różnym wieku, które chcą nieustannie poszerzać swoją wiedzę i poznawać nowych przyjaciół. Zajęcia to również doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego ich program dostosowany jest do zgłaszanych potrzeb. W programie nauczania są wykłady i seminaria, między innymi z historii, przyrody i sztuki. Słuchacze mogą uczyć się również języków obcych i obsługi komputera. Ponadto studenci mogą uczestniczyć w zajęciach teatralnych, rekreacyjnych, turystycznych i kulturalnych. Uniwersytet Trzeciego Wieku spełnia swoje zadanie w zakresie ułatwienia osobom starszym nawiązywania oraz utrzymywania kontaktów społecznych i przyjaźni.

Podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Matematyka na wesoło”, wygłosił dr Jarosław Kapeluszny – Dyrektor Instytutu Matematyki i Informatyki.

Przewodnicząca Zarządu UTW - Barbara Brach przedstawiła działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ostatnim roku i plany na rok bieżący. Wręczono również dyplomy wytypowanym studentom UTW w Chełmie.

Galeria »

"Lubelski bursztyn – znaleziska, geologia, złoża, perspektywy”

dodano: 2015-02-16

W dniach 12-13 luty 2015 r. w PWSZ w Chełmie zorganizowano konferencję naukową "Lubelski bursztyn – znaleziska, geologia, złoża, perspektywy”.

Konferencja miała na celu określenie obecnego stanu wiedzy i kierunków badań nad lubelskimi zasobami bursztynu.

O przyszłości wydobycia tego surowca na terenie województwa lubelskiego rozmawiali specjaliści i autorytety w dziedzinie geologii i przemysłu bursztyniarskiego.

Na konferencji gościła m.in. profesor Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jedna z najbardziej uznanych specjalistek w dziedzinie geologii i spraw związanych z bursztynem w Polsce, która już w latach 70-tych badała te tereny.

Profesor Ceranowicz pokreśliła, że pewne jest to, iż bursztyn, który znajduje się w woj. lubelskim to sukcynit - najlepszy jakościowo bursztyn.

Bursztyn odegrał istotną rolę w rozwoju naszej cywilizacji, był i jest łącznikiem z innymi kulturami. Rozpoznane na naszym terenie złoża bursztynu mogą stać się nowym impulsem do gospodarczego rozwoju - mówił prof. Józef Zając, Rektor PWSZ w Chełmie.

Ozdobą konferencji była wystawa bursztynu z Lubelszczyzny, w tym unikatowa bryła z kolekcji Edwarda Pietrasa z Niedrzwicy Dużej.

Więcej »

Porozumienie o współpracy z Powiatem Krasnostawskim i Zarządem Dróg Powiatowych w Krasnymstawie

dodano: 2015-02-16

W dniu 13 lutego br. Rektor PWSZ w Chełmie - prof. dr hab. Józef Zając podpisał porozumienie o współpracy z Powiatem Krasnostawskim reprezentowanym przez Starostę Powiatu - Janusza Szpaka oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Krasnymstawie reprezentowanym przez Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych – Piotra Banacha.

Strony w oparciu o swoje zadania statutowe, deklarują prowadzenie współpracy w zakresie prac badawczych i wdrożeniowych oraz konsultacji technicznych i technologicznych, jak również transferu technologii i wiedzy, w tym także w zakresie dydaktyki. Wspólne przedsięwzięcia realizowane będą przy zaangażowaniu Stron, zgodnie z potrzebami i współmiernie do ich kwalifikacji, potencjału technicznego i technologicznego oraz kompetencji.

W ramach porozumienia o współpracy Strony zamierzają nawiązać i rozwijać kooperację w następujących obszarach:

  • wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych, w szczególności w formie projektów rozwojowych, celowych oraz innych projektów w formach umożliwiających pozyskiwanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych;
  • wspólnych realizacji opracowań badawczych, analiz oraz ekspertyz, doskonalenia i optymalizacji zastosowanych technologii;
  • wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie prowadzonej działalności, w tym umożliwienie studentom zapoznania się z zastosowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami/usługami jednostki, organizacji praktyk studenckich, realizacji prac dyplomowych, organizowania wykładów, seminariów i szkoleń;
  • wzajemnej promocji wspólnie podejmowanych działań.

Galeria »

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej – druga edycja

dodano: 2015-02-09

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Katedra Stosunków Międzynarodowych, organizuje drugą edycję Konkursu wiedzy o UE. Pierwszy etap odbędzie się 17 lutego br. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego oraz włodawskiego. W tym roku uczniowie powalczą ponownie o wspaniałe nagrody w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął poseł do Parlamentu Europejskiego – Pan Krzysztof Hetman oraz senator RP, rektor PWSZ w Chełmie – Pan prof. dr hab. Józef Zając.

Więcej »

„POWIEDZ MI, JAK MNIE KOCHASZ…” KONKURS POETYCKI

dodano: 2015-01-30

Biblioteka Główna PWSZ w Chełmie zaprasza do udziału w konkursie poetyckim organizowanym pod hasłem: „Powiedz mi, jak mnie kochasz…” Tematem zgłaszanych do konkursu wierszy jest miłość. Prace konkursowe mogą składać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych PWSZ w Chełmie w terminie do 30 kwietnia 2015 r. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej »