Mariusz  2017.03.21 09:54

IV EDYCJA KONKURSU GRAMATYCZNEGO JĘZYKA ROSYJSKIEGO „SPRAWDŹ SIEBIE”

Katedra Filologii Słowiańskiej  PWSZ w Chełmie (Specjalność: Wspólnotowy Ruch Graniczny i Administracja Celna) serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Gramatycznym Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”. Konkurs odbędzie się w dn. 28  marca 2017 roku w Instytucie Neofilologii PWSZ w Chełmie (ul. Wojsławicka) o godzinie 10.00, sala nr 002.

Czytaj więcej:

 Leszek  2017.03.10 13:14

Rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej

7 marca br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbył się finał Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanego przez Katedrę Stosunków Międzynarodowych. Wśród uczestników znalazła się młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Chełma, Krasnegostawu i Siedliszcza. Z finałowym testem, liczącym 40 pytań, najlepiej poradzili sobie następujący uczniowie:

Damian Kilar – II LO Chełm - I miejsce, opiekun: Pan Sławomir Rogucki;
Katarzyna Dudek - I LO Krasnystaw, II miejsce, opiekun: Pani Agnieszka Chwaszcz;
Wojciech Ostrowski - I LO Chełm, III miejsce, opiekun: Pan Bartosz Janiszewski.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom i opiekunom. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej. Konkursowi patronowali: Poseł do PE prof. dr hab. Mirosław Piotrowski, Senator RP prof. dr hab. Józef Zając, Prezydent Miasta Chełm Agata Fisz oraz JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Czytaj więcej:

 Mariusz  2017.02.03 14:59

Bal karnawałowy u Slawistów

24 stycznia 2017 roku członkowie Koła Naukowego Slawistów zorganizowali bal karnawałowy, którego motywem przewodnim były postaci kultury popularnej Rosji i Ukrainy. W konkursie na najbardziej udany strój wygrała Kornelia Karpiuk przebrana za Matrioszkę, ale zachwyt wzbudziły także pozostałe kreacje, w szczególności Wilk i Zając.

Czytaj więcej:

 Mariusz  2017.02.03 14:55

Spotkanie studentów Slawistyki z p. Galiną Grabarczuk Dyrektorem Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Bug

Dn. 17.01.2017 roku Katedra Slawistyki gościła p. Galinę Grabarczuk Dyrektora Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Bug. Pani Dyrektor w interesującym wykładzie przedstawiła aspekty współpracy polskich instytucji przygranicznych z Ukrainą oraz Białorusią, a także działalność Euroregionu Bug. Po raz kolejny można było przekonać się, jak wiele korzyści daje współpraca przygraniczna i jak potrzebna jest w naszym regionie znajomość języków wschodniosłowiańskich. 

Czytaj więcej:

 Mariusz  2017.02.03 14:44

Przełamywanie barier kulturowych

Katedra Filologii Słowiańskiej pojęła współpracę z Bursą Szkolną im. Janusza Korczaka w Chełmie przy realizacji programu zajęć adaptacyjno-integracyjnych dla wychowanków placówki. Celem programu jest integracja kulturowo-społeczna mieszkających w bursie uczniów i studentów z Polski oraz Ukrainy. W listopadzie 2016 roku dr Mirosława Kawecka wygłosiła wykład otwarty o związkach polsko-ukraińskich dla polskich wychowanków bursy, zaś w grudniu 2016 roku studentki Filologii Słowiańskiej Magda Flis oraz Jolanta Semeniuk przygotowały prezentację nt. kultury polskiej skierowaną do uczniów, mieszkańców bursy z Ukrainy. 

Czytaj więcej: