II Senioriada słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 9 kwietnia  2019 r. w hali sportowej PWSZ w Chełmie odbyła się II Senioriada słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  W tym dniu niezależnie od wieku studenci - seniorzy wykazali  się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i chęcią zabawy.

Czytaj więcej:

W semestrze letnim będzie dużo o zdrowiu… i nie tylko!

Słuchacze UTW znów goszczą w aulach PWSZ w Chełmie. Semestr rozpoczął się od wykładu mgr. Zygmunta Gardzińskiego na temat kultu obrazu Matki Bożej Chełmskiej.  Seniorzy  dowiedzieli się jak w cudowny sposób Matka Boża Chełmska pomogła Polakom zwyciężyć w bitwie pod Beresteczkiem z siłami tatarsko-kazackimi. Król Kazimierz zabrał wówczas ze sobą obraz na pole walki. Od tego czasu Chełmską Bogarodzicę mianowano Madonną Wojenną. Później jeszcze wiele cudów i łask działo się za pośrednictwem tej ikony.

I chociaż teraz w Bazylice na Chełmskiej Górce znajduje się kopia sławnego obrazu, kult Matki Bożej Chełmskiej wciąż jest żywy. Czczą ją wyznawcy kościoła rzymsko-katolickiego, greko-katolickiego oraz prawosławni wierni. Czczą ją rolnicy, przychodząc co roku z plonami ziemi podziękować za urodzaj. W corocznych uroczystościach 7-8 września uczestniczy wielu mieszkańców miasta.

Czytaj więcej:

DLACZEGO „GRZEBAĆ SIĘ” W ARCHIWACH?

Zbudowanie „drzewa genealogicznego” to nie jedyna sprawa, z którą można zwrócić się do Archiwum. Okazuje się, tam także można dowiedzieć się o innych wydarzeniach w życiu naszych przodków. Jak i dlaczego chełmianie zajmują się poszukiwaniami archiwalnymi mówiła w swoim wykładzie dla UTW Katarzyna Ślusarska, Dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, Oddziału w Chełmie.

Do badań genealogicznych trzeba szukać akty stanu cywilnego. Archiwum w Chełmie ma „troszkę” takich dokumentów, a jeśliby któregoś zabrakło - wskaże, gdzie należy szukać. Ale wszystkie kronikarskie dokumenty to też u nas: dane dotyczące rodzin, gospodarstwa rolnego, sprawy sądowe. Możemy się dowiedzieć dużo o naszym przodku. Może okazać się że był sołtysem, albo był repatriantem, przyjechał z-za Bugu. Albo że, na przykład, sądził się z sąsiadem - za miedzę.

Pani Dyrektor opowiedziała, jak się korzysta z archiwaliów, kto może przyjść do Archiwum. Oczywiście, Ustawa RODO trochę zamyka dostęp do niektórych dokumentów, ale na tym poziomie, który interesuje większość, Archiwum nadaje dostęp. I wcale się nie dziwi, że im starsza osoba, tym częściej zaczyna ją interesować historia przodków i zbudowanie oraz rozbudowanie drzewa genealogicznego. By móc przekazać wnukom też pewien majątek historyczny.

Czytaj więcej:

ZACZYNA SIĘ NASTEPNY SEMESTR. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH SENIORÓW!

Semestr wiosenny UTW w Chełmie zaczyna się 27 lutego, we środę, o godz.11.30, w dużej auli PWSZ przy ul.Wojsławickiej 8b.
Wykład poprowadzi mgr Zygmunt Gardziński: "Kult obrazu Matki Bożej w Kościele Katedralnym na Górze Chełmskiej". Naszych słuchaczy i oraz wszystkich seniorów z Chełma i okolic zapraszamy serdecznie!

UTW ŚPIEWA DLA NIEPODLEGŁEJ

Wspólnie zebrać się, uroczyście obchodzić stuletnią rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości to piękny cel spotkania słuchaczy UTW w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady, nie tylko wycieczki. Jesteśmy też świadomymi obywatelami Rzeczypospolitej, kochamy Polskę i dlatego cieszymy się że możemy obchodzić 100-lecie Niepodległości we własnym gronie - mówi jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Czytaj więcej: